Uverejnené

Dekriminalizácia marihuany na Slovensku

Dekriminalizácia marihuany na Slovensku
5
(1)

Dekriminalizácia marihuany na Slovensku je v roku 2022 čoraz bližšie k realite. Aj keď ministerka spravodlivosti Kolíková hovorí, že v žiadnom prípade nejde o dekriminalizáciu, ale o lepšie rozlišovanie medzi dílerom a užívateľom trávy s psychoaktívnou látkou THC. Avizovaná novela Trestného zákona, za ktorou stojí aj politická strana OĽaNO, bude okrem iného meniť súčasné tresty, ktoré súvisia s drogovou trestnou činnosťou. Za týmto krokom konzervatívneho Slovenska môže však aj čoraz silnejší tlak širokej verejnosti. Existuje totiž hneď niekoľko exemplárnych prípadov, kedy sa nejeden mladý Slovák kvôli pár gramom marihuany ocitol za mrežami.

„Drogová politika na Slovensku neexistuje. Aj napriek tomu, že niekoľko zákonov, vrátane Trestného zákona, upravuje vzťah spoločnosti k drogám, nedá sa hovoriť o ucelenom systéme pravidiel. Drogy sú vnímané spoločnosťou čisto v trestnoprávnej a medicínskej rovine, bez ohľadu na širšie spoločenské dopady. Súčasná “drogová politika” sa dá nazvať ako “PROTIdrogová”, keďže jej cieľ je eliminovať drogy zo spoločnosti, poprípade predstierať, že v nej žiadne nie sú. Takýto prístup však vo viacerých smeroch škodí oveľa viac ako drogy samotné.“

citácia z analýzy Ľudskoprávny prístup k drogovej politike na Slovensku
Video hovorí o dekriminalizácii marihuany nielen na Slovensku

Dekriminalizácia marihuany na Slovensku

Jedným z viacerých cieľov novely Trestného zákona, ktorej mnohí Slováci hovoria dekriminalizácia marihuany na Slovensku, je znížiť tresty pre tých, ktorí sa radia medzi takzvaných užívateľov marihuany. V týchto dňoch sa medzi dílerom a užívateľom príliš nerozlišuje – ak má niekto pri sebe viac gramov THC trávy a prichytia ho, tak môže počítať s tým, že si nejaký čas posedí v chládku. Hoci mal necelý gram pre vlastnú spotrebu. Preto sa nejedenkrát stalo, že si mladý Slovák pokazil celý život, ktorý mal ešte len pred sebou.

Ak teda niekto v súčasnosti hovorí o dekriminalizácii marihuany na Slovensku, tak má v skutočnosti na mysli avizovanú novelu Trestného zákona, o ktorej už bolo počuť aj v médiách. Ako už bolo spomenuté, jedným z cieľov novely je spravodlivé odlišovanie medzi užívateľom a dílerom drog. To v praxi znamená, že ak niekoho pristihnú s menším množstvom sušiny s obsahom psychoaktívnej látky THC, tak mu nebude hroziť väzenie. Má to však háčik. A nielen jeden.

Novela Trestného zákona a tresty za drogy

Aby mohla avizovaná novela Trestného zákona vstúpiť do platnosti, musí najskôr prejsť cez slovenský parlament a jeho poslancov. Ide o podobný proces, aký prebiehal pri legalizácii CBD na Slovensku. Ak ju podporí väčšina, z novely bude jedného dňa realita.

Novela Trestného zákona, za ktorou stojí aj politická strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), sa bude okrem iného týkať aj trestov za trestnú drogovú činnosť. Ak vstúpi do platnosť, tak prichytený užívateľ s menej ako jedným gramom marihuany dostane maximálne peňažný trest, čiže niečo ako blokovú pokutu v susednom Česku, kde je to považované za priestupok (tolerujú tam väčšie množstvo). Nemôže sa tak ale stať viac ako jedenkrát za 24 mesiacov. Pri pravidelnom opakovaní mu podľa všetkého môže hroziť aj krátke odňatie slobody.

Čo sa týka dílerov marihuany, tak po novom už nebudú hodnotiť rozsah trestnej drogovej činnosti podľa takzvaných jednorazových obvyklých dávok, ale podľa váhy zaistenej sušiny, resp. podľa počtu zaistených rastlín. A tak to malo byť už dávno, pretože obvyklé dávky nemožno považovať za príliš smerodajne meradlo. Najmä, ak je reč o marihuane, pri ktorej je veľmi komplikované zadefinovať jednorazovú obvyklú dávku, keďže nejde o syntetickú drogu z laboratória.

Dekriminalizácia vs. Novela zákona

Aký je teda rozdiel medzi dekriminalizáciou marihuany a avizovanou novelou Trestného zákona, ktorú chce pretlačiť ministerka spravodlivosti a členka liberálnej strany SaS (Sloboda a Solidarita) Mária Kolíková? Čo sa týka procesu legalizácie marihuany, tak dekriminalizácia predstavuje trošku vyšší stupeň ako pripravovaná novela zákona. Aj preto ministerka spravodlivosti neustále pripomína, že sa v žiadnom prípade nejedná o dekriminalizáciu marihuany s THC, ale len o rozlišovanie medzi dílerom a bežným užívateľom.

Petícia za dekriminalizáciu marihuany

Skutočná dekriminalizácia marihuany na Slovensku môže prísť prostredníctvom potenciálne úspešnej petície, za ktorou stoja liberálni polici Michal Šimečka a Martin Hojšík z liberálnej politickej strany Progresívne Slovensko. Podporiť ju teda môže každý z nás, komu ide o lepšie, spravodlivejšie a hlavne modernejšie Slovensko. Ak má navyše niekto z vás zaujímavý príbeh, ktorý sa spája s THC marihuanou a našou dosť nezmyselnou legislatívou, môže im ho poslať a oni ho ukážu verejnosti. Rovnako ho môžete poslať aj na našu e-mailovú adresu [email protected] a my spravíme to isté, ak pôjde o niečo zaujímavé.

„Slovensko je výškou trestov za drogovú činnosť jednou z najhorších krajín v Európskej únii. Človek užívajúci lekársku marihuanu, alebo prichytený s pár džointmi, môže dostať vyšší trest odňatia slobody ako vrah, mafián či korupčník. Ani drakonické tresty pritom neodrádzajú ľudí od užívania a časť z nich – slušných občanov, ktorí nijak neškodia spoločnosti – končí na dlhé roky až desaťročia vo väzení.“

citácia z analýzy Ľudskoprávny prístup k drogovej politike na Slovensku
Vo videu sa spomína aj mladý Slovák Robo, ktorému hrozí za pár gramov marihuany dlhoročný trest odňatia slobody

Jedným zo spomínaných exemplárnych prípadov, kedy sa mladý Slovák kvôli pár gramom marihuany ocitol za mrežami, je aj mediálne známy, 28-ročný Robo z Košíc. Najskôr mu za 7 gramov trávy s THC, s ktorou ho prichytili policajti, hrozilo až 15 rokov za mrežami, no nakoniec nedostal ani polovicu. Košický krajský súd mu len pred niekoľkými dňami znížil trest na 5 rokov. Robo z Košíc mal síce podmienku, no ak sa bude správať ako očakávajú, tak sa môže dostať na slobodu podstatne skôr.

Páči sa ti tento článok?

Klikni na hviezdu a pridáš hodnotenie.

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hlasov 1

Zatiaľ žiadne hodnotenia! Môžeš byť prvý